ARIZA TEŞHİSİ PROBLEMLERİ

Copyright © Akademi Klima

Problem 1:Basınç kontrollü bir sistem yaz ayları boyunca oldukça iyi çalışıyor. Daha soğuk havaların başlamasıyla cihaz , yüke uygun soğutma yapamıyor. Neden? Bu durumu düzeltmek için basınç kontrol elemanının yeniden ayarı iyi bir yol mudur?.

Problem 2:Emiş ve sıvı hatları düz bir çatı üzerinden geçen bir derin dondurucu havalar ısınıncaya kadar oldukça iyi çalışıyor. Sıcak havalarla birlikte soğutması yetersizleşiyor. Servis elemanı durumu araştırıyor ve emiş ve sıvı hatlarının her ikisinin de çok iyi şekilde izole edilmesini öneriyor. Bu yapıldığında derin dondurucu sıcaklığı -12 C'ye kadar düşüyor. Neden? Sıvı ve emiş hatlarının sıcaklığındaki artış, sistemin çalışma etkinliğini (operating efficiency) ne yönde etkiler?

Problem 3: Akış kontrol elemanı olarak kapileri kullanan bir sistem evaporatöre kadar karlanmıştır. Gazı kısmen boşaltmak evaporatörün bir bölümünün buzunun çözülmesine sebep olurken, emiş hattı, sistemin her çalışmaya başlamasında hala karlanmaktadır. Ne yapılmalıdır? Sistemin her çalışmaya başlamasında aşırı akışkan şarjı belirtileri göstermesine rağmen, evaporatörün birkaç dakikalık çalışma sonrası akışkan eksikliği belirtileri göstermesine sebep ne olabilir?

Problem 4: Küçük bir su soğutucu sistem, bir süre durup tekrar çalıştığı her deferde şiddetli vuruntu ve darbelere maruz kalmaktadır. Sistem kontrol ediliyor ve TEV'nin biraz ilerisine, kompresör her durduğunda kapanacak şekilde bir solenoid valf takılıyor. Bu problemi çözüyor. Neden? Bir su soğutucusunda, durma periyodunda sıvı yürümesine ve sonucunda kalkış esnasında vuruntuya neden olan faktörler nelerdir?

Problem 5: R 22 kullanan gaz toplama (pump down) kontrollü bir iklimlendirme sistemi sıvı hattı solenoid valfinin yandığı Temmuz ayına kadar birkaç ay gayet iyi çalışıyor. Yeni bobin ertesi gün takılıyor. Teknisyen, sistemi kontrol ediyor ve yalnızca bobinin değil, solenoid valfin tamamının değişmesi gerektiğini söylüyor. Eski valf 200 MOPD değerine sahipken, öngörülen yeni valf en az 250 MOPD değerindedir. Neden böyle oldu? Solenoid valf bünyesindeki basınç düşümü mevsimsel değişmelerden neden etkilenir? Basınç düşümündeki artış neden bobinin yanmasına sebep olur? MOPD=Maksimum işletme basınç farkı(Maximum Operating Pressure Difference)

Problem 6: Bir çok bölgeli ve kapasite kontrollü iklimlendirme sistemi, ılık havalarda bir ofisin hala soğutulmaya ihtiyacı varken en düşük kapasitede çalışmaya başlıyor ve sonrasında da duruyor. Eğer servis elemanı olsaydınız, problemi çözmek iin ne yapardınız? Bir direkt genleşmeli (DX) sistemin düşük yük altında erken durmasını nasıl önleyebiliriz?


Problem 7:
Bir servis elemanı TEV'de yanlızca üç temel problem kaynağı olduğunu söylüyor: kuyruk, valf iğnesi ve yatağı ile kızgınlık(superheat) ayar yayı. Bu doğru mudur?

Problem 8: Servis elemanı bir TEV'yi soğutucu akışkan (refrigerant) tüpüne bağlıyor, TEV çıkışına bir manometre takıyor ve kuyruğunu (bulb) buzla dolu bir kaba daldırıyor. Böylece valfi kontrol ediyor ve kızgınlığını ayarlıyor. Bu, uygun bir işlem midir?

Problem 9 : Bir önceki problemde bahsedilen teknik güvenilir değilse, o halde bir TEV'yi kontrol ve ayar için tümüyle güvenilir bir sistem var mı?

Problem 10: Bir servis elemanı; TEV'nin, çoklu evaporatörlü sistemlerde tekli sistemlere nazaran farklı çalışacağını söylüyor. Doğru mudur?

Problem 11: Bir TEV, Kcal/h veya Btu/h cinsinden soğutma yükünü, verilen basınç düşümünde karşılayacak tarzda seçilir. Basınç düşümü nasıl hesaplanır?

Problem 12: Servis elemanı önceki yıllarda monte ettiği bir sistemi kontrol için gittiğinde, R22 ile çalışan sistemin kondenser çıkış basıncının 290 PSIG ve ortam sıcaklığının 37 C olduğunu görüyor. Sistem yeteri kadar soğutmuyordu. Basma basıncı öncekinden çok yüksek olduğundan, kompresörün kapasite kaybını iyileştirmek amacıyla geneşme valfini bir üst kapasite değerine sahip yenisiyle değiştirmeye karar veriyor. Bu durum sorunu çözer miydi?

Problem 13: TEV kullanan bir sistemin başına aşağıdaki durumlarda neler gelir? Eğer kızgınlık ayar yayı kırılırsa...

Problem 14: Kuyrukta mikroskobik boyutta kaçak olursa...